Blog

Ve Zoru Başardık

ArdenHer doğum bir mucizedir ama kahramanlık öykülerini paylaşıyorum ben. Bu ikincisi..

Ve Zoru Başardık…

Annemiz 41 yaşında spontan hamile kaldığını söylediğinde şaşırmıştık. Çünkü uzun bir süredir hamile kalamıyordu. Birçok tedavi yöntemi denenmişti. Hamile kalmasının riskleri de çoktu. Yüksek tansiyon nedeniyle rutin kullandığı ilaçlar vardı. Diğer hastalıkları için de ilaçlar kullandığı bir dönemdi.

Kök Hücre Kaynağınızı Keşfedin!

Kök HücreGelecekte ölüm oranını azaltmak, ağır hastaların yaşam kalitesini arttırmak için kök hücrelere ihtiyaç var. Estetik kaygıları yok etmek için de kullanıldığı bilinen kök hücre kaynağına kolayca ulaşabilmek mümkün olacak. Hem ağrısız hem de yasal izinlere bağlı olmaksızın elde edilebilecek olan bu kök hücre kaynağını keşfetmiş olmak muhteşem.

Vajinit Hakkında Her Kadının Bilmesi Gerekenler

web sitesine eklenecekKadınların en çok şikâyet ettikleri hastalıklar arasında vajinit gelir. Vajenin iltihaplanmasıdır.

Üreme çağındaki kadınların renksiz, kokusuz akıntısı olması normaldir. Çünkü; vajen florasında koruyucu laktobasiller ve vajene salgı üreten bezler bulunur, Genital bölgede nem, sıcaklık artışı, irritan maddeler vajen florasını bozup enfeksiyon nedeni olabilir.

Cinsel Eğitimden Anladığımız

back-back-view-blur-2516030Nedense aklımıza hep gebelikten korunma gelir. Oysa ki; çözümü zor olan seksüel geçişli bazı hastalıklardan korunmak en önemlisidir.

İstenmeyen bir gebelik gerçekleşmişse uygun süreler çerçevesinde gebelik sonlandırılabilir. Plansız bir gebeliğin yol açtığı büyük sıkıntıları bertaraf edebilmek için bu bir yoldur.

Doğum Tercihlerinden Biri: Lotus Doğum...

LotusHekim olarak tavsiye etmesem de böyle bir doğum şeklinin varlığının bilinmesi önemlidir. Lotus doğum, doğumdan sonra göbek kordonunun kesilmeyip, kendiliğinden kopuncaya kadar plasentanın bebek ile birlikte taşınmasıdır. Bu doğum şeklini literatüre kazandıran kişi Clair Lotus Day’dir.

Servikal Serklaj

serklajRahim ağzına dikiş konması…

İlk kez 1902 yılında rahim ağzı yetmezliği nedeniyle tekrarlayan gebelik kayıpları olan kadınlara uygulanmıştır. Daha sonraki yıllarda transvajinal ultrason ile rahim ağzında kısalma tespit edildiğinde, rahim ağzına uygulanan işlemler (konizasyon) ve bazı rahim anomalilerinde erken doğum ihtimali olan kadınlara uygulanmaya başlanmıştır.

Evcil Hayvanlar ve Gebelik

blogGebelikte hayvan beslemek genellikle soruna yol açmaz. Ama dikkat edilmesi gereken konular vardır. Tüm evcil hayvanların aşıları ve rutin veteriner kontrolleri eksiksiz yapılmalıdır.

Gebelikte Kedi Beslemek

Kedi besliyorsak eğer ve kedi dışarı çıkıyorsa, dışkılarıdan toxoplazma denilen parazit bulaşabilir. Bu gebelikte tehlikeye yol açabilir. Sadece kedi dışkısına direkt elle temasla veya kedi dışkısıyla bulaşmış yiyeceklerden ağız yolu ile bulaşabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

1İlk cinsel deneyimde “Gebe kalır mıyım?” sorusu kadar, “Bana cinsel yolla bir hastalık bulaşır mı” sorusu daha büyük bir önem taşır. Cinsel salgılar yoluyla, hatta sürtünmeyle bile bulaşabilen, korunmasız ilişki sonucu HPV, HIV(AIDS), Hepatit B, Gential Uçuk, Frengi, Gonore, kasık biti gibi hastalıklar görülebilmektedir. Bu enfeksiyonların bazıları akıntı, sivilce, siğil, uçuk gibi belirtiler verebildiği gibi, bazılarında bu tür bulgular görülmeyebilir de...

Dış Gebelik (Ectopic Gebelik)

Dış Gebelik - Dr. Ümmü ÖzkayaAraştırmalarda tespit edilen ilginç bir gerçek, sonbahar ayları Ectopic Gebeliğin(Dış Gebelik) sık görüldüğü aylardır. Bu oranın kasım ayında daha da arttığı rakamlara yansıyan bir sonuçtur. Jinekolojik aciller içinde dış gebelik ilk sıralardadır. Gebelik döneminde anne ve baba adaylarının jinekolog ile yapacakları rutin kontrollerin, durumlarını gözden geçirmesi açısından önemi büyüktür.

Polikistik Over

poÜlkemizde görülen en sık hormon bozukluğu Polikistik Over’dir. Halk arasında yumurtalık tembelliği olarak bilinir.

Ergenlikte olan yumurta sayısı sabittir, her ay harcanan yumurtanın sepetten harcanan yumurta olduğunu unutmayalım. Her ay bu yumurtaların birkaç tanesinin olgunlaşıp çatlaması beklenirken, polikistik over sendromunda bu yumurtlama(ovülasyon) gerçekleşmez.

Pelvik Ağrının Nedenleri

6Pelvik ağrı (Pelvik Pain), çocuklukta, genç kızlıkta, gebelikte, menapozda, Kadınlığın her döneminde gelişen, ve kadın doğum uzmanlarını oldukça zorlayan bir bulgudur.

Karnın alt bölgesinde hissedilen bu ağrı, bu bölgede yerleşen; rahim, yumurtalıklar, idrar torbası ve bağırsaklarla ilgili olabilir. Bu yüzden, pelvik ağrılar değerlendirilirken;

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Farkındalık Ayı

226249-P1KK0G-419Türkiye'de kadınların sıklıkla yakalandığı kanser türlerinden biri olarak ikinci sırada yer alıyor. Yakın zamana kadar kanser ilişkili ölümlerin en sık rastlanan nedenleri arasında idi.

Rahim ağzı(Serviks) rahmin alt kısmında, vajene açılan doğum sırasında genişleyen bir kısımdır. Ancak bir jinekolog muayenesi sırasında bir alet takılarak görülebilir.

Down Sendromu Şüphesi


2Down sendromu 21. kromozomun fazlalığında görülür. Yaklaşık 800 canlı doğumda 1'inde rastlanır. Kalıtsal değil, hamilelikte meydana gelen bir kromozom hastalığıdır. Tamamen embriyo oluşumunda meydana gelen genetik bir bozukluktur. Kadın doğum uzmanlarının tanıda zorlandığı, tanı konulduğunda ailelerin sonlandırmada zorlandığı önemli bir problemdir.

Acaba Suyum mu Geldi?

47Bilindiği gibi anne karnında bebek; ısısını ayarlayan,onu dış etkenlerden koruyan, rahat hareket etmesini sağlayan, solunum sistemini geliştiren özel bir sıvının içerisindedir (amnios mayi). Villuslar tarafından düzenli salgılanıp emilerek bir denge oluşturulur. Suyun çok olması da, yetersiz olması da istenmeyen bir durumdur.

Yanlış Soru: Problem Hangimizde?

26"Problem hangimizde.." sorusunu sormadan, sorunları gidermeye çalışmak en ideali.. Zira, hem kadın hem erkekte sorun olmadan da açıklanamayan %10-15 infertilite durumu(kısırlık) olabilir.

Küçük Mucizeler

DağhanGeçen gün muayenehanemde otururken yardımcım sevgili Leyla pusetinde bir bebek getirdi, masamın üzerine koydu.” Ümmü Hanım bilin bakalım bu bebek kim?” Bebek, her bebek gibi güzel, masum, süt kokulu.. Tanıdığım bir sima, belli ki annesi ile babasına çok benziyor, ama tahmin edemedim. 3-4 aylık olduğunu düşündüren bu bebeğin annesi, babası kim?

Çok geçmeden anne ve baba kapıdan göründü. “Sürprizzz!!!” O an öylesine şaşırdım ve öylesine duygulandım ki, tarif etmem çok güç. Mesleğim gereği, bir çok doğum hikayesine şahit olsam da, hayata “merhaba” diyen her bebek bambaşka dünyalara götürür beni..

Aile Planlamasının Önemi

Aile Planlamasının ÖnemiÇiftlerin mutlu birlikteliklerini sürdürebilmeleri açısından, aile planlaması büyük bir önem taşıyor. Kendilerini hazır hissettikleri zaman diliminde, arzuladıkları sayıda çocuk sahibi olabilmeleri için aile planlaması gerekir. İstenmeyen gebelilerin sonlandırılması durumunda annenin psikolojisi zarar görür. Hekim olarak istenmeyen gebeliği olmadan önlemek ilk amacımızdır. Ailenin ekonomik gücü de bu planlamanın bir parçasıdır, manevi anlamda sorumlulukları karşılayabilme gücü de aynı derecede önemlidir. Her ailenin dinamikleri farklıdır, özel koşullarına uygun olacak şekilde aile planlamasına destek olmak biz hekimlerin görevidir. Amacımız çocuk sayısını kısıtlı tutmak değil, sağlıklı hamilelikler için çocuklar arasındaki hamilelik süresinin ayarlanmasını sağlamaktır.

Kordon Dolanması

kordon dolanmasıKordon Dolanması, sanılanın aksine korkulacak bir durum değildir. Hekiminiz böyle bir durumla karşılaştığında sizi aydınlatacaktır.Gebeliklerde anne adaylarının en korktuğu şey bebeğin boynuna kordon dolanmasıdır.Gebeliklerin % 25-30'unda görülen bu durum her zaman ciddi sorunlara yol açmaz.Göbek bağı, kordon içindeki damarları koruyan yumuşak,jelatinimsi madde ile kaplıdır.(wharton jeli) Anne karnında bebeklerin solunum yapmaması bebeğin zarar görmesini engeller. Daha çok erkek bebeklerde görülür ve bebeğin hareketleri ile ilgilidir.Uzun olması (normali 55cm dir.%5 i 35 cm den kısa olabilir.%5'i 80 cm den uzun olabilir),suyunun fazla olması,ikiz gebelik kordon dolanma riskini arttırır.

Gebelikte Beslenme

gebelikte-beslenmeGebelik, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Gebelik dönemindeki beslenme şekli anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Gebelik, insan hayatı boyunca beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biridir. Gebelik devresindeki beslenme tarzı anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bu demek değildir ki, anne adayları iki canlıdır, iki kişilik yiyecek. Gebelikte gereğinden fazla beslenme de eksik beslenme kadar bebek ve anne sağlığına zararlıdır. Çocuğunuzun anne karnında büyümesi, zihinsel ve bedensel yönden gelişmesi, halimeliğiniz süresince sağlıklı beslenmenizle ilgilidir. Beslenme uzmanları ve kadın doğum doktorları gebelikte annenin ayda bir ortalama 1-1,5 KG almasını

Kadın Doğum Muayenesi

kadın-doğum-muayenesiKadın doğum muayenesinin sizi ne kadar rahatsız ettiğinin farkındayım. Ama kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortamda, güvendiğiniz bir hekim tarafından yapıldığı taktirde tüm kadınlar ister şikayetleri olsun isterse olmasın en az yılda 1 kez jinekolojik muayene olmalıdır. Bu hastalıkların erken tanısında çok önemlidir. Cinsel aktif olanlar yılda bir kez smear testi (rahim ağzı kanseri tarama testi) yaptırmalıdır. Kadın doğum muayenesinin sizi ne kadar rahatsız ettiğinin farkındayım. Ama kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortamda, güvendiğiniz bir hekim tarafından yapıldığı taktirde canınız yanmayacaktır.
hasta yorumları hasta yorumları