Gebelikte Beslenme

gebelikte-beslenmedoğru bulmaktadır. Önerilen bu ağırlık artışının, beslenme kurallarına uygun bir biçimde sağlanması gerekir. Bu doğrultuda hangi yiyecek türlerinden ne kadar tüketilmesi gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

Yiyecekler türlerine göre vücutta çeşitli görevler yaparlar. Benzer görevleri olan gıdalar bir arada toplanarak aşağıdaki gruplar meydana getirilmiştir.

YİYECEKLERİ GRUPLANDIRACAK OLURSAK;

KIRMIZI ET, BEYAZ ET GRUBUNDAN BALIK VE KÜMES HAYVANLARI, YUMURTA, PEYNİR, KURU BAKLAGİL GRUBU

Bu gruptaki yiyecekler proteinden zengindir. Bu tür gıdalar çeşitli organlarımıza olumlu etkilerde bulunur, örneğin beyin, kas, kemik gelişimine destek olur ve en önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan dişlerin gelişimini, kan yapımını ve büyümeyi sağlarlar.

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı

KIRMIZI-ET-GRUBU

SÜT VE YOĞURT GRUBU

Bu grupta yer alan besinlerin tümü; kalsiyum, protein, A ve B vitaminlerini vücudumuza sağlamaktadır. Aşağıdaki besin grubu büyüme ve kemik ve diş gibi daha sağlıklı yaşamamızı sağlayan organlarımızın gelişimi için gereklidir.

Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı

SÜT-VE-YOĞURT-GRUBU

SEBZE VE MEYVE GRUBU

Taze sebze ve meyve diğer besin gruplarından alamadığımız C vitaminini sağlarlar. Ayrıca posa içeceği yüksek olduğundan kabızlığın önlenmesinde de yardımcı olurlar.

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Meyve)

MEYVE-GRUBU


Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Sebze)

SEBZE-GRUBU

TAHIL GRUBU

Bu gruptaki besinler karbonhidratlardan zengindir ve vücuda enerji sağlarlar. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olurlar.


Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı

TAHIL-GRUBU

YAĞ VE ŞEKER GRUBU

Bu gruptaki yiyecekler vücuda enerji sağlarlar. Yalnız tereyağında A vitamini, bitkisel ve sıvı yağlarda E vitamini vardır. Tatlılardan pekmez kalsiyum ve demirden zengindir. Gebelik süresince bu yiyecekleri çok dikkatli yemek gerekir.

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Yağlar)

YAĞ-VE-ŞEKER-GRUBU-1

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Şeker)

YAĞ-VE-ŞEKER-GRUBU-2

hasta yorumları hasta yorumları