Gebelikte Sigara Kullanımı

gebelikte-sigara-kullanımıHastalarıma hep aynı örneği veririm; bebeğiniz doğduğunda onu bilerek aç bırakabilir misiniz? Gebeliğinizde sigara kullanıyorsanız anne karnında bebeğinizin beslenmesine engel olacaksınız ve düşük doğum ağırlıklı doğma ihtimalini arttıracaksınız. Aslında bebeğinize sigarayı bırakarak çok büyük bir armağan verebilirsiniz.

Yapılan birçok çalışma gösteriyor ki; sigara bağımlılığı hamilelikte düşüklere neden olabilir ve fetusun sağlığını ciddi olarak tehlikeye sokabilir. Pasif içiciliğin de sigara içmekle eşit tehlikede olduğu düşünülmektedir. Örneğin babanın evde sigara içmesinin de hamileik kaybına sebep olduğu gösterilmiştir.

Gebelikte sigara içilmesinin hamilelik esnasında zararlı etkileri arasında bebeklerin su kesesinin olması gerekenden erken açılması, bebeğin eşinin (plasentanın) doğru yerleşmemesi, erken ayrılması, dış gebelik, bebeğin kilosunun az olması gibi hayatı tahdit eden birçok ciddi problem de bulunmaktadır.

Gebelikte sigara kullanımının doğum gerçekleştikten sonraki etkileri arasında düşük doğum ağrılığı olan daha zayıf bebekler 2 kat fazla rastlanır. Beşik ölümü veya ani bebek ölümü sendromları daha fazla oranda görülür. Sigara içen annelerin çocuklarının daha huzursuz olduğu gözlenmiştir.

Sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan annelerin bebeklerinde görülebilecek anormallikler nelerdir?

Sigara ölü bebekler, erken doğumlar, kalp öncelik olmak üzere doğumsal yapısal anomaliklere neden olmaktadır.
Gebelik döneminde içilen her sigara bebeğinize ve size risk olarak geri dönmektedir. Bu bebeklerin akciğerleri olması gerekenden daha az gelişme gösterir ve bu bebeklerde ileriki yaşlarda akciğer problemleri ve astım rahatsızlıkları gözlenme olasılığı daha fazladır.

Gebelikte sigara kullanımı bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkilemektedir ve bu yüzden bebeğe bir ömür zararlar vermektedir. Öğrenme zorlukları, davranış problemleri ve daha düşük zeka düzeyleri gibi.

Türkiye'de gebelerin %15'i, Amerika birleşik devletlerinde hamile kadınların yüzde 10'u sigara kullanmaktadır. Eşlerininse çoğunluğu sigara içtiği için, bu durum hamile kadınların sigara kullanmasalar bile pasif içici olarak sağlığı olumsuz etkileyecek problemlerle karşılaştıkları bilinmektedir.

Türkiye'de gebelikten önce 3 ay öncesine kadar hemen hemen her 5 kadından bir tanesinin sigara kullandığı bilinmektedir.
Aslında ideal olan kadının gebelik sırasında, gebelikten önce veya doğum sonrasında sigara içmemesidir.

Eğer sigara kesinlikle bırakılamıyorsa günde maksimum 3 taneye indirilmesinde fayda vardır. Yapılan bir araştırma göstermiştir ki hamileliğin ilk 3 ayında sigara kullanımı bırakılırsa bebeğin sağlığı ve doğumu sigara içilmeyen bir hamilelikteki gibi olabilmektedir.
SİGARA nın; sadece gebelikte değil , tüm zamanlarımızda hayatımızdan çıkarılması dileklerimle..

hasta yorumları hasta yorumları