Gebelik Takibi

Tüm anne adaylarının gebelikte hormonların etkisiyle de endişe katsayıları artmıştır.Doğuma yakın rüyalarda hep; hastaneye yetişemediklerini,doktorlarına ulaşamadıklarını,doktorlarının hastaneye yetişemediğini görürler.

Bu endişeleri gidermek,bebeğin sağlığı ile ilgili bilgilendirmek, bebeğin gelişiminin izlenmesi,doğumda oluşabilecek problemlerin önceden tanısının konulması için gebelik takibi çok önemlidir.

İlk doktor ziyaretinizde; kan basıncı (tansiyon) ve kilo kontrolünüz yapılır, öncelikle gebeliğinizin normal yerleşimli (rahim içine) olup olmadığına ultrason ile bakılır.( genellikle ilk haftalarda vajinal ultrason kullanılır, zararlı değildir) Kan şekeri, guatr, hepatit, kan sayımı, kan grubu gibi bazı testler istenecektir.

2. kontrolünüz 11-14 haftalar arasında ,bebeğin ense saydamlığı kalınlığı, burun kemiği varlığı ve sizden aynı gün alınan kanda PAPP-A ve Free B-HCG bakılarak. Down sendromu tarama testi yapılacaktır. Bu testin sonucu riskli bölgede çıkmazsa üçlü ve dörtlü taramalara gerek yoktur.

Gebelerin 32. haftaya kadar ayda bir , 32-36. haftalar arası 2 haftada bir kontrolleri uygundur.36. haftadan sonra haftalık NST(Bebeğin kalp atışlarının, hareketinin ve annenin ağrılarının kaydedilmesi) yapılmalıdır.

20-22 haftalar arası anomali taraması dediğimiz detaylı obstetrik ultrason yapılmalıdır.Ayrıca 24-28 haftalar arası şeker yükleme testi gebelik şekeri tanısında çok önemlidir.

hasta yorumları hasta yorumları