Gebelik

GebelikArtık günümüzde gebelik takiplerinde birçok olumsuzluğu erken tanıyabilmekteyiz. Rutin gebelik takiplerinde bizler gebeliğiniz ve bebeğiniz hakkında sizi bilgilendirmekle görevliyiz. Kaygılarınızı gidermek aslında en önemli görevimiz..

Fizyolojik bir olay olarak değerlendirdiğimiz gebelik, hem ruhen hem bedenen hazır olunduğunda dünyanın en güzel duygusudur. Gebelik öncesi muayene derken şunu demek istiyoruz: Tüm cinsel aktif kadınların yılda bir kez jinekolojik muayene+smear (rahim ağzı kanseri tarama testi) yaptırmalarını öneriyoruz. Son yıllık muayenelerinde eğer gebelik planlıyorlarsa bunu doktorlarıyla paylaşmalıdırlar. Smear testine ek olarak rubella(kızamıkçık) testi yapılarak bağışıklık yoksa aşılanmalıdırlar. Tabii aşı sonrası 3 ay gebe kalınmamalıdır.

Gebe kalmadan 2 ay öncesi folik asit desteği (0.4 mg) faydalıdır. Ama folik asit desteği almadan gebe kalındıysa bu bebeğimizin sakat doğma ihtimali anlamına gelmez. Endişelenmeyin.. Eğer daha önce nöral tüp defektli(belde açıklığı olan) çocuğu varsa, doğum kontrol hapı ile korunuyordu ise, diyabeti varsa, epilepsi ilacı kulanıyorsa bu doz 10 katına kadar arttırılabilir.