HPV Aşısı

HPV AşısıDünyada yılda ortalama 500 bin kadının rahim ağzı kanserine yakalandığı ve 280 bin kişinin bu hastalık nedeniyle öldüğü biliniyor. Rahim ağzı kanserinin olma nedeni olarak %97 oranında HPV virüsü gösteriliyor. Bunun dışında; çok eşlilik, hijyen sorunu, sigara kullanımı gibi nedenler de %3 lük oranı oluşturuyor. Bir virüsün neden olduğu bu kanser türü, aşılama ile önlenebilir. Aynı çiçek hastalığı, kabakulak, kızamık aşıları gibi.. Bu kanserin oluşumu büyük oranda bu virüse bağlı ve korunmak hayati önem taşıyor.

Yaklaşık 11 yıllık geçmişi olan aşılamanın, bugüne kadarki seyrine bakarak ve nacizane 27 yıllık hekimlik geçmişime dayanarak, rahim ağzı kanserini önlemede etkili olduğuna inanıyorum. Bu konuda karşıt görüşler olsa da, dünya üzerinde yankı uyandıran bir başka gerçek de 85 ülkenin rutin aşı takvimine almış olmasıdır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı 9-26 yaş arasında en etkin olmakla birlikte, 54 yaşına kadar yapılabilmektedir. Aşı koldan 3 doz halinde, 0-2-6 aylık periyodlarla yapılmaktadır. 9 -13 yaş arası aşılanma 0 ve 6. aylarda olmak üzere 2 doz şeklindedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı(HPV Aşısı)'nı Kadın Doğum Uzmanları yapabilmektedir.

HPV Aşısı olmak için, 0 242 248 49 20 numaralı telefonumuzu arayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.