Biyoeşdeğer Hormon Kullanımı

Biyoeşdeğer Hormon KullanımıEstrojensiz yaşlanmak mı?
Estrojenle yaşamak mı?

Hormonların azalması mı yaşlanmanın sonucu yoksa yaşlandığımız için mi hormonlar azalıyor? Aslında her ikisi de doğru… Yaşlanmayı doğal bir dejenerasyon mu kabul edelim, yani tabiat böyle işliyor diye hiç dokunmayalım mı? Hastaların bize en çok sorduğu soru: “Menapozu doğala bırakalım mı?”

Ömrümüzün 3’te 1’i menapoz döneminde geçiyor. Estrojen eksikliğinin yaşlanmanın nedeni olarak kabul edildiğini düşünürsek, doğru yerde doğru adımı atmak yaşam kalitesini arttırır. Doğru yoldan kullanıldığı takdirde Biyoeşdeğer hormon tedavisi harika sonuçlar doğurur.

Bu hormon reseptörleri direkt hücre çekirdeğinden sinyal veriyor ve deriden tutun da, kemik, saç, göz, salgı bezleri, kalp, damar yapısı, reseptörü olan her yerde aktivitesi var. Vazomotor semptom dediğimiz ateş basması, uykusuzluk, sinirlilik, terleme, vajinal kuruluk vb. bulguların kesin tedavisi biyoeşdeğer hormon kullanımıdır. Bizim yapacağımız biyoeşdeğer hormon desteği Alzheimer olmadan, inme olmadan, zihin fonksiyonlarımız bozulmadan yaş almamıza yardımcı olur.

Biyoeşdeğer hormon tedavisi özellikle erken menapozda hayati önem taşır. Menapozun ilk 5 yılında başlanılırsa birçok hastalıktan korur. Bu dönemde biyoeşdeğer hormon desteğinin yanı sıra, sağlıklı yaşamı destekleyen beslenme, egzersiz, stres kontrolü de önemlidir.