Emziren Annelerde Korunma Yöntemleri

Emziren Annelerde Korunma YöntemleriHastalarımda bebek doğduktan sonraki 40 muayenesini çok önemsiyorum. 40 günden sonra cinsel birlikteliğin tekrar başlayacağını düşündüğümüz için korunma yöntemleri üzerinde mutlaka konuşulmalı ve karar verilmeli. Süt veren anneler bazen 1 yıla kadar adet görmeyebilir ama şu unutulmamalı ki; adet görmediği halde yumurtlama olabilir.

İstenmeyen gebelikleri önlemek için emziren annelere önerdiğimiz korunma yöntemleri;

  1. Prezervatif: Ama her ilişkide prezervatif… Prezervatif kullanmak sanattır, sertleşme başladığında takılacak, boşalma sonrasında düğüm atılıp kontrol edilecek.
  2. Spiral: iki çeşit spiral var. 1)bakır içeren,10 yıl koruyucu olan bakırlı spiral. Bunlar kanama miktarını arttırır ve Yüzde 1 gebelik ihtimali vardır. 2)Hormonlu spiral; her gün az miktarda levonorgestrel adında hormon salgılar ve rahim içini inceltir. Bu yüzden kanamalar azalır ve bazen kesilir. Binde 1 gebelik ihtimali vardır.
  3. 3 aylık iğneler; 40. günden başlanarak 3 ayda bir kalçadan bir iğne yapılır. Adetler uzun süre kesilebilir.
  4. İmplant; lokal anestezi ile kola uyguladığımız, günlük hormon salgılayan küçük plastik çubuk. Bazen kanama düzensizliği yapar, lekelenmeler uzayabilir. Koruyuculuğu yüksektir.
  5. Mini pil dediğimiz sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları. Kesintisiz her gün alınmalıdır, ara lekelenme yapabilir.

Bu saydığımız yöntemlerden birisine eşi ile karar vererek başlanmalıdır.