Gebelikte Beslenme

Gebelikte BeslenmeGebelik, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Gebelik dönemindeki beslenme şekli anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Gebelik, insan hayatı boyunca beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biridir. Gebelik devresindeki beslenme tarzı anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bu demek değildir ki, anne adayları iki canlıdır, iki kişilik yiyecek. Gebelikte gereğinden fazla beslenme de eksik beslenme kadar bebek ve anne sağlığına zararlıdır. Çocuğunuzun anne karnında büyümesi, zihinsel ve bedensel yönden gelişmesi, halimeliğiniz süresince sağlıklı beslenmenizle ilgilidir. Beslenme uzmanları ve kadın doğum doktorları gebelikte annenin ayda bir ortalama 1-1,5 KG almasını doğru bulmaktadır. Önerilen bu ağırlık artışının, beslenme kurallarına uygun bir biçimde sağlanması gerekir. Bu doğrultuda hangi yiyecek türlerinden ne kadar tüketilmesi gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

Yiyecekler türlerine göre vücutta çeşitli görevler yaparlar. Benzer görevleri olan gıdalar bir arada toplanarak aşağıdaki gruplar meydana getirilmiştir.

YİYECEKLERİ GRUPLANDIRACAK OLURSAK;

KIRMIZI ET, BEYAZ ET GRUBUNDAN BALIK VE KÜMES HAYVANLARI, YUMURTA, PEYNİR, KURU BAKLAGİL GRUBU

Bu gruptaki yiyecekler proteinden zengindir. Bu tür gıdalar çeşitli organlarımıza olumlu etkilerde bulunur, örneğin beyin, kas, kemik gelişimine destek olur ve en önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan dişlerin gelişimini, kan yapımını ve büyümeyi sağlarlar.

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı

PROTEİN GRUBU

SÜT VE YOĞURT GRUBU

Bu grupta yer alan besinlerin tümü; kalsiyum, protein, A ve B vitaminlerini vücudumuza sağlamaktadır. Aşağıdaki besin grubu büyüme ve kemik ve diş gibi daha sağlıklı yaşamamızı sağlayan organlarımızın gelişimi için gereklidir.

Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı

SÜT VE YOĞURT GRUBU

SEBZE VE MEYVE GRUBU

Taze sebze ve meyve diğer besin gruplarından alamadığımız C vitaminini sağlarlar. Ayrıca posa içeceği yüksek olduğundan kabızlığın önlenmesinde de yardımcı olurlar.

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Meyve)

SEBZE VE MEYVE GRUBU 1

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Sebze)

SEBZE VE MEYVE GRUBU 2

TAHIL GRUBU

Bu gruptaki besinler karbonhidratlardan zengindir ve vücuda enerji sağlarlar. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olurlar.


Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı

TAHIL GRUBU

YAĞ VE ŞEKER GRUBU

Bu gruptaki yiyecekler vücuda enerji sağlarlar. Yalnız tereyağında A vitamini, bitkisel ve sıvı yağlarda E vitamini vardır. Tatlılardan pekmez kalsiyum ve demirden zengindir. Gebelik süresince bu yiyecekleri çok dikkatli yemek gerekir.

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Yağlar)

YAĞ VE ŞEKER GRUBU 1

Bu Gruptaki 1 Porsiyon Miktarı (Şeker)

YAĞ VE ŞEKER GRUBU 2