Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarİlk cinsel deneyimde “Gebe kalır mıyım?” sorusu kadar, “Bana cinsel yolla bir hastalık bulaşır mı” sorusu daha büyük bir önem taşır. Cinsel salgılar yoluyla, hatta sürtünmeyle bile bulaşabilen, korunmasız ilişki sonucu HPV, HIV(AIDS), Hepatit B, Gential Uçuk, Frengi, Gonore, kasık biti gibi hastalıklar görülebilmektedir. Bu enfeksiyonların bazıları akıntı, sivilce, siğil, uçuk gibi belirtiler verebildiği gibi, bazılarında bu tür bulgular görülmeyebilir de...

Bu enfeksiyonlar, erkeklerde bazen akıntı yapabilir ama çoğunlukla bulgusuzdur. Cinsel yolla bulaşan bu hastalıkların bir kısmı antibiyotik ile tedavi edilebilir. Tedavi edilemeyenler için semptomları(belirtileri) azaltılabilir ya da yok edilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, çoğunlukla; sosyoekonomik ve eğitim düzeyi düşük olanlar, çok eşli olan kadın ve erkekler, ilaç ve uyuşturucu bağımlıları, daha önce bulaşıcı hastalık geçirme öyküsü olanlar ve korunma yöntemi uygulamayanlarda görülmektedir.

Korunmak için -doğru kullanıldığı taktirde- kondom(prezervatif) cinsel hastalıklara karşı en etkili korunma yöntemidir.

Günümüzde ilk cinsel deneyimini yaşamak üzeren olan gençlerin, bilinçlenmek adına kadın doğum uzmanına gidiyor olmaları güzel gelişmelerdir. Bir sorun ile karşılaşmadan önlem almak, olmadan önlemek biz hekimlerin tek hedefidir.