Kök Hücre Kaynağınızı Keşfedin

Kökhücre kaynağınızı keşfedinGelecekte ölüm oranını azaltmak, ağır hastaların yaşam kalitesini arttırmak için kök hücrelere ihtiyaç var. Estetik kaygıları yok etmek için de kullanıldığı bilinen kök hücre kaynağına kolayca ulaşabilmek mümkün olacak. Hem ağrısız hem de yasal izinlere bağlı olmaksızın elde edilebilecek olan bu kök hücre kaynağını keşfetmiş olmak muhteşem.

Kök hücre, vücutta bulunan bütün hücrelere dönüşme potansiyeli olan ana hücrelerdir. Yaralandığımızda veya hastalandığımızda hasarlanan hücrelerimizi onarmak veya yeniden oluşturmak kök hücrelerin görevidir.

Kendini yenileyebilen ve başka progenitör hücrelere farklılaşabilen mezenkimal kök hücreleri kemik iliği, yağ dokusu, göbek kordonu, plasenta gibi dokulardan elde edilebiliyor.

Bizi sağlıklı tutan ve erken yaşlanmaktan koruyan kök hücrelerine ne kadar çok ihtiyacımızın olduğunu gün geçtikçe daha da iyi anlıyoruz.

Tıp alanında yapılan bilimsel araştırmalar bize mucizevi yeni bilgiler olarak geri dönüyor. Çeşitli sağlık problemleri nedeni ile acil kök hücre arayışına girenlere yeni kaynaklar bulunuyor. İyi haber şu ki; 2007 yılından beri menstrüasyon kanındaki kök hücreler araştırılıyor. Biz kadınların her ay girdiği döngüde yakınen bildiği menstrüasyon (adet) kanamasının bir kök hücre kaynağı olduğu keşfedildi.

Bu bize ne anlatıyor?

Gelecekte ölüm oranını azaltmak, ağır hastaların yaşam kalitesini arttırmak için kök hücrelere ihtiyaç var. Estetik kaygıları yok etmek için de kullanıldığı bilinen kök hücre kaynağına kolayca ulaşabilmek mümkün olacak. Hem ağrısız hem de yasal izinlere bağlı olmaksızın elde edilebilecek olan bu kök hücre kaynağını keşfetmiş olmak muhteşem.

Haberi kaynağından takip etmek isterseniz;

The multi-functional roles of menstrual blood-derived stem cells in regenerative medicine

Lijun Chen1,2†, Jingjing Qu3† and Charlie Xiang2*

Stem Cell Research&Therapy (2019)10:1