Evcil Hayvanlar ve Gebelik

Evcil Hayvanlar ve GebelikGebelikte hayvan beslemek genellikle soruna yol açmaz. Ama dikkat edilmesi gereken konular vardır. Tüm evcil hayvanların aşıları ve rutin veteriner kontrolleri eksiksiz yapılmalıdır.

Gebelikte Kedi Beslemek

Kedi besliyorsak eğer ve kedi dışarı çıkıyorsa, dışkılarıdan toxoplazma denilen parazit bulaşabilir. Bu gebelikte tehlikeye yol açabilir. Sadece kedi dışkısına direkt elle temasla veya kedi dışkısıyla bulaşmış yiyeceklerden ağız yolu ile bulaşabilir.

Gebelikte kedinin bakımını ailenin bir başka ferdi üstlenebilir. Hayvanları sevmekle ve okşamakla bulaşmaz. Kanda bakılan toxoplazma IG pozitif ise, gebenin bu parazite bağışık olduğunu gösterir. Kedi tüyü toxoplazma barındırmaz.

Gebelikte Köpek Beslemek

Karaciğerde oluşan kistlerin (kist hidatik) köpek dışkısı ile bulaştığı bilinmektedir. Gebelikte bebeğe olumsuz bir etkisinin olmadığı düşünülmektedir. Önlemek için köpek dışkısı ile temastan kaçınılmalıdır.

Gebelikte Kuş Beslemek

Evcil kuşların bakımı genellikle gebelikte sorun yaratmaz. Sadece papağanlarda ender olarak görülen psittakoz, gebede grip benzeri belirtiler olduğunda akla gelmelidir.

Gebelikte Kemirgen Beslemek

Gebelik döneminde evde kemirgen beslerken veteriner kontrollerini aksatmamak gerekir. Gebelik döneminde biraz uzak durulmalıdır, çünkü; kemirgenlerdeki en büyük tehlike Lenfosittik Koriyomenenjit virüsü (LCMV)’dür.

Gebelikte Sürüngen Beslemek

Evde sürüngen beslerken zararlı bakteri taşıyabilen iguana ve bazı sürüngenlerle temas edilmemesi uygundur.