Cinsel Eğitimden Anladığımız

Cinsel Eğitimden AnladığımızNedense aklımıza hep gebelikten korunma gelir. Oysa ki; çözümü zor olan seksüel geçişli bazı hastalıklardan korunmak en önemlisidir.

İstenmeyen bir gebelik gerçekleşmişse uygun süreler çerçevesinde gebelik sonlandırılabilir. Plansız bir gebeliğin yol açtığı büyük sıkıntıları bertaraf edebilmek için bu bir yoldur.

İstenmeyen bir gebelik ve bu gebeliğin sonlandırılması sınırlı bir süre zarfında gerçekleşir. Ancak; kişinin bu durum üzerine yaşadıkları ve hissettikleri hayatının geneline de yayılabilir. Önemli olan, istenmeyen gebeliği olmadan önlemektir.

İstenmeyen başka ve belki de en önemli sorun, seksüel geçişli hastalıklara yakalanmaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gebelikle sonuçlanmayan durumlarda dahi, kişinin bütün hayatını etkileyebilir. Asıl kaçınılması gereken budur. Cinsel korunmaya bu açıdan bakmak gerekir. Herkesin cinsel eğitim almasını istememizin temel sebebi de budur.

Cinsel sağlık, insan sağlığının önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Cinsel eğitim; bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan çok, çok, çok önemlidir.

Cinsel hayata geçiş aşamasında olan gençler de jinekoloğa gelmelidir. Evli ve olmayan kişilerin muayenesi farklıdır. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin.