Pelvik Ağrının Nedenleri

Pelvik Ağrının NedenleriPelvik ağrı (Pelvik Pain), çocuklukta, genç kızlıkta, gebelikte, menapozda, Kadınlığın her döneminde gelişen, ve kadın doğum uzmanlarını oldukça zorlayan bir bulgudur.

Karnın alt bölgesinde hissedilen bu ağrı, bu bölgede yerleşen; rahim, yumurtalıklar, idrar torbası ve bağırsaklarla ilgili olabilir. Bu yüzden, pelvik ağrılar değerlendirilirken;

  1. Gebeliğe bağlı
  2. Jinekolojik nedenlere bağlı
  3. İdrar torbası (mesane) ve bağırsaklara bağlı
  4. Pelvik, kemik ve kas ağrılarına bağlı olup olmadığı araştırılır.

Gebeliğe bağlı pelvik ağrı; düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, dış gebelik, korpus luteum kisti, plesentanın rahim duvarından erken ayrılması gibi nedenlerle olabilir.

Jinekolojik nedenlere bağlı; endometriozis (çikolata kisti), rahimde ve yumurtalıkta oluşan enfeksiyonlar, miyomlar, yumurtalık kist rüptürü, daha az sıklıkla da yumurtalık, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri gibi nedenlerle olabilir.

İdrar torbası ve bağırsaklara bağlı pelvik ağrı; Sistit, böbrek taşı, bağırsak enfeksiyonları, bağırsak tıkanması gibi nedenlerle olabilir.

Pelvik ağrısı olan her hasta tüm bu nedenler açısından değerlendirilmelidir. Çünkü ayırıcı tanıda karışabilecek birçok hastalık vardır.

Pelvik ağrılar kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği için geçiştirilmemelidir. Ayrıca ağrılar bir haberci niteliği taşıyor olabileceğinden muayene aksatılmamalıdır.